Klerofaszym


Klerofaszym  czyli faszyzm klerykalny

Faszyzm klerykalny lub klerofaszyzm to nazwa nadawana ideologiom, ruchom społecznym lub ustrojom, łączącym elementy faszyzmu i fundamentalizmu religijnego. Termin ten nie jest powszechnie przyjęty wśród politologów i historyków. Nazwa powstała podobno w 1922 roku – terminem „clerico fascisti” określano włoskich katolików, opowiadających się za syntezą faszyzmu i katolicyzmu. Podobnie nazywano faszystów klerykalnych w Hiszpanii Franco oraz w Chile Pinocheta. Innego zdania jest Jan Baszkiewicz, według którego termin klero-faszyzmu pojawił się oryginalnie w nauce amerykańskiej, dla określenie katolickiego reżimu austriackiego z lat 1934-1938. 

Zbrodnie katolickie

Zbrodnie katolickie

Niezależnie od faktycznej daty powstania, terminu używa się wobec różnych innych zjawisk łączących radykalizm religijny i faszyzm. Oba zjawiska są do siebie podobne ze względu na nietolerancję, fanatyzm, populizm, rasizm czy ścisłe łączenie religii i polityki. Te podobieństwa umożliwiły syntezę, lub spowodowały upodabnianie się faszyzmu i fundamentalizmu religijnego do siebie tzn. faszyzm przyjmuje formy quasi-religijne lub upolitycznia religię, a fundamentalizm religijny ulega faszyzacji. Niektórzy uważają, że faszyzm jest współczesną formą kościelnej inkwizycji ujętej w ramy państwowe. 

Jako przykłady faszyzmu klerykalnego wymienia się, np. reżimy António Salazara w Portugalii, generała Franco w Hiszpanii, Engelberta Dollfußa w Austrii, Jozefa Tiso na Słowacji, Pinocheta w Chile oraz ruch Maurice’a Duplessisa w Quebecu. Współcześnie elementy faszyzmu klerykalnego ewidentnie występują w chrześcijańskim rekonstrukcjonizmie w Stanach Zjednoczonych, islamskim fundamentalizmie militarnym, czy różnych odmianach nacjonalizmu w krajach fanatycznie religianckich.

Patrząc na zachowania katolików w Polsce można z pełną odpowiedzialnością przyrównać kościół katolicki do faszyzmu, a stąd mamy pojęcie katofaszymu. W faszyzmie (włoskim i niemieckim) mieliśmy walkę z odmiennymi ideologiami – w kościele katolickim jest zupełnie tak samo. Miliony ludzi na przestrzeni dziejów oddało swe życie bo „Jezus kazał ich zabić” (np. Katarzy, Albigensi, Czarownice). W faszyzmie (włoskim i niemieckim) była pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego – w kościele katolickim możemy zaobserwować identyczną sytuację. Od zarania dziejów kościół katolicki wpływał i nadal wpływa na życie społeczne i gospodarcze swoich wiernych.

W faszyzmie (włoskim i niemieckim) występował gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm. W kościele, który jest zwolniony z podatków oraz pozbawiony jakiejkolwiek kontroli skarbowej przejmowanie „legalne” ziem od skarbu państwa pod przyszłe kościoły i klasztory jest procederem nagminnym. Wystarczy przyjrzeć się ostatniej Komisji Majątkowej w Polsce lat 1990-2012. W faszyzmie niemieckim (hitleryzm) występował antysemityzm. O dziwo wystarczy posłuchać katolickiego Radia Maryja i wypisz wymaluj mamy do czynienia z hitleryzmem w stosunku do poglądów głoszonych w stronę żydów.

W faszyzmie (włoskim i niemieckim) był Autokratyzm w stylu wodzowskim. W kościele mamy zupełnie tak samo. Na czele kościoła stoi tylko jedna, nieomylna i najważniejsza osoba – Papież. W faszyzmie (włoskim i niemieckim) od małego indoktrynowano dzieci tak by były przykładnymi faszystami. W Niemczech powstawały szkoły Hitlerjugend, w kościele katolickim mamy różnego rodzaju uczelnie katolickie, które są pożywką dla całej rzeszy księży pedofilów.

Katohipokryzja osób wierzących w papiestwo, kościół i jego sekty skłania się tylko w jednym kierunku. Wszystko co nie katolickie nie ma prawa istnieć w sieci i w społeczeństwie. W sumie nie dziwi to zachowanie, gdyż Kościół Katolicki od początku swego istnienia i panowania indoktrynował, zabijał, niszczył wszelki subiektywny pogląd człowieka a przez ostatnie 1700 lat zbiorowo i nagminnie dokonywał aktów pedofilii na dzieciach katolickich rodziców. Dziwimy się katolikom jak mimo tego całego zła jakie wyrządził Kościół Katolicki mordując brutalnie w swych krucjatach misjonarskich ponad 100 milionów ludzi są oni w stanie jeszcze wspierać finansowo tę największą na świecie przestępcza organizacje pedofilską. Takie same pytanie można zadawać również politykom i rządowi w naszym Państwie zwanym Rzeczpospolitą Polską.

LITERATURA: 

1. Walter Laqueur: Faszyzm. Wczoraj – Dziś – Jutro. Warszawa: Da Capo, 1998, s. 232.
2. Demokracja, autorytaryzm, totalizm (1918-1945). W: Jan Baszkiewicz: Powszechna historia ustrojów politycznych. Gdańsk: Arche, 2001, s. 350.
3. Eugene Forsey, Clerical Fascism in Quebec
4. Walter Laqueur: Faszyzm. Wczoraj – Dziś – Jutro. Warszawa: Da Capo, 1998, s. 231-280.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Klerofaszym

 1. Kościół katolicki to zawsze zdrajca Narodu Polskiego. Targowica była katolicka, rozbiory były katolickie. Okupacja hitlerowska była katolicka. Adolf Hitler był politykiem Akcji Katolickiej w Niemczech. Akcja Katolicka rządziła Hitlerem, a Akcją Watykan i papież. Księża to od zawsze pijaki, zboczki, dymają dzieci na oazach, inkwizytorzy zbrodniarze. Nie ma nic dobrego w katolicyzmie. Pedofilia księży i zakonników katolickich trwa od 2 tysięcy lat.

  Pozdrawiam

  Zapraszam na dobre jedzonko i medytacje

  tel. 661 598 061

  Dorota Magda Weinar z rodu Kapiszka

  Gdynia
  Dorotka Cathering

  Antypedofilskie Bractwo Himawanti
  Region Trójmiejski
  ul. Chwarznieńska 111
  81-602 Gdynia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s