Ksiądz prałat Mateusz Matuszewski usunięty z urzędu za pedofilię i sodomię


Znany duchowny katolicki usunięty za pedofilię i sodomię. Kuria warszawsko-praska zawiesiła duchownego podejrzewanego o pedofilię i sodomię. 

Dnia 1 października 2014 jest zaskakująca decyzja kurii warszawsko-praskiej abp Henryka Hosera. Znany proboszcz jednej ze stołecznych parafii katolickich ksiądz prałat Mateusz Matuszewski został zawieszony w obowiązkach duchownego. Kuria katolicka, która do tej pory nie była stanowcza w działaniu – teraz zareagowała wręcz błyskawicznie. Kilka dni po tym, jak padło poważne oskarżenie księdza o pedofilię i homoseksualizm, zapadła decyzja o jego odwołaniu z funkcji duchownego katolickiego. Chodzi o cenionego dotąd księdza katolickiego, oddanego wielbiciela papieża Jana Pawła II i doradcę Episkopatu, katolickiego wykładowcę, wreszcie bliskiego współpracownika księdza arcybiskupa Henryka Hosera. Kuria warszawska na początku nie ujawniała nazwiska, ale przyznaje, że sprawa jest bardzo poważna i ciężko kryminalna. Materiał o wyczynach księdza to tak zwane „Czarno na Białym”. 

ksiadz-pralat_mateusz-matuszewski

Niedzielna wrześniowa msza w jednym z warszawskich kościołów kończy się odczytaniem listu rezygnacyjnego księdza Mateusza Matuszewskiego. Na koniec jeden z księży odczytuje list proboszcza Mateusza do parafian. „Niespełna przed miesiącem zwróciłem się do arcybiskupa z prośbą o zwolnienie mnie z obowiązku pełnienia funkcji proboszcza konkatedry. Dziś informuję, że prośba ta została przyjęta” – napisał w swoim liście duchowny. Powodu rezygnacji w liście nie podaje, a dla samych parafian ta decyzja jest zaskoczeniem, gdyż jak zwykle nic nie wiedzieli o tym co robi ich ksiądz proboszcz, chociaż plotek było dużo. W warszawskim kościele o zarzutach wobec księdza prałata Mateusza Matuszewskiego mówiło się już od dawna, był za takie czyny karany dyscyplinarnie, ale nie wykazał się poprawą nagannego zachowania.

W końcu września 2014 w Warszawie zawieszono bądź wydalono ze stanu kapłańskiego kilku księży za pedofilię i/lub czyny sodomiczne, głównie homoseksualne oraz za uprawianie seksu nieletnimi ministrantami. W lipcu 2014 roku z kapłaństwa w diecezji warszawsko-praskiej usunięto wikarego z pod Warszawy. Duchowny katolicki romansował z młodym Ukraińcem w zamian za sponsoring. Były wspólne wyjazdy, hotele, spa i zdjęcia na portalach dla gejów. Kiedy ksiądz go rzucił, Ukrainiec opowiedział o wszystkim jego proboszczowi. Ten poinformował kurię biskupią, a ta następnego dnia usunęła księdza sodomitę z kapłaństwa, jako że w kościele katolickim ksiądz ma obowiązek przestrzegania celibatu, a zatem winien się powstrzymywać od jakiegokolwiek współżycia seksualnego. 

Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki nie chciał odpowiedzieć na pytanie prasy ani telewizji, dlaczego abp. Hoser zawiesił w czynnościach księdza katolickiego. – Ja o danych personalnych osób, których ta sprawa dotyczy, nie mogę nic powiedzieć – tłumaczy – zatem dziennikarze i śledczy od zboczeń księży zainteresowali się tajemniczą sprawą. Jest świadek, a historia ta zaczęła się ponad 20 lat temu, choć na jaw wyszła dopiero w połowie 2014 roku. Miesiąc wcześniej przed rezygnacją, w końcu lipca 2014, do kurii warszawsko-praskiej zgłosił się mężczyzna, który zarzucił jednemu z najbardziej znanych i cenionych księży diecezjalnych, że kilkadziesiąt lat temu dopuścił się czynu pedofilskiego, dostarczył także dowodów materialnych na poparcie oskarżenia. Kuria katolicka potraktowała sprawę poważnie, co wcześniej się nie zdarzało.

Poszkodowanego w młodości mężczyznę przesłuchano, a jego zeznania spisano. – Ten mężczyzna stwierdził, że został wykorzystany przez tego księdza, będąc pod jego, można powiedzieć, protektoratem w tamtych czasach – usłyszeliśmy. „Prawo kościelne jest bardziej restrykcyjne”, a jak się okazało, oskarżeń wobec duchownego księdza Mateusza jest więcej i nie tylko o pedofilię tutaj chodzi. Kuria archidiecezji katolickiej w Warszawie równie poważnie traktuje zarzuty o czyny homoseksualne, bo te w kościele katolickim również są zabronione, chociaż nie są aktualnie karalne z artykułów kryminalnych tak jak pedofilia. Tym razem arcybiskup Hoser się nie wahał i niemal natychmiast podjął decyzję – zawiesił oskarżanego księdza w czynnościach duchownego.

– Procedury państwowe wobec księdza, któremu zarzucany jest czyn pedofilski, niestety się już wyczerpały. Prawo obejmuje niestety przedawnieniem tego typu sytuacje. Natomiast prawo kościelne jest bardziej restrykcyjne – mówi o najnowszym przypadku Dzieduszycki. I dlatego kuria katolicka postanowiła sama wyjaśnić oskarżenia wobec duchownego. Także dlatego, że przez ostatnie 20 lat z księdzem Mateuszem Matuszewskim mogło współpracować nawet kilkuset ministrantów. – Ksiądz Mateusz został odsunięty od wszystkich funkcji, które mogły powodować, że miałby kontakt z dziećmi – podkreśla Dzieduszycki. Bliski współpracownik abp Hosera Ksiądz Mateusz Matuszewski to znacząca postać w kurii warszawsko-praskiej – teolog, bliski współpracownik arcybiskupa Hosera, jeszcze miesiąc wcześniej pełnił funkcję diecezjalnego ceremoniarza. Należał do komisji Episkopatu Polski zajmującej się miedzy innymi dyscypliną sakramentu kapłaństwa, którą zdradziecko łamał przez wiele lat niczym prześmiewczy demon, który się wkradł do kościoła. Był również wykładowcą na uczelniach katolickich. To postać z bogatym życiorysem z czasów PRL, w wielu kręgach katolickich ceniona i zasłużona. Był zaangażowany w tak zwane opozycyjne podziemie, w stanie wojennym rzekomo ukrywał opozycjonistów. Za tę działalność trzy lata wcześniej, w 2011 został odznaczony przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim orderu odrodzenia Polski. Jakoś to takie dziwne, że Prezydent odznacza pedofila nie sprawdzając jakie afery kryją się za księdzem, który jak się okazało był uwikłany w zboczenia seksualne, w tym sodomię i pedofilię. Służby specjalne RP niestety śpią i nie raczą nawet prześwietlić nominanta do orderu – a wystarczyło popytać byłych ministrantów i kleryków…

Przez pierwsze lata tak zwanego podziemia, ksiądz Mateusz Matuszewski był łącznikiem między biurem RKW a redakcją. Przychodził do redakcji codziennie, niezwykle punktualnie o 10 rano. Jak wspomina jego kumpel Zbigniew Bujak: „Ksiądz Mateusz pomagał nam od początku. Był kolegą Jurka Kłosińskiego – znali się z grupy badaczy Biblii przy duszpasterstwie akademickim. Skończył teologię, specjalizował się w liturgii. W związku ze stanem wojennym zrezygnował z pójścia do seminarium duchownego. Po dwóch latach łącznikowania powiedział, że nie może czekać, bo za chwilę już go nie przyjmą. Dziś jest księdzem, wykładowcą w seminarium, rezyduje w Ząbkach.” Takie to typy tworzyły tak zwane podziemie antypolskie, antyludowe, antysocjalistyczne, destrukcyjne dla Narodu i Państwa Polskiego w czasie PRL.

Ksiądz Mateusz Matuszewski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, został we wrześniu 2011 odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za tak zwaną działalność opozycyjną (destabilizacyjną) z lat 80-tych XX wieku. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Odznaczonych zostało w sumie 56 osób, w tym dużo znajomych księdza sodomity i pedofila. Ksiądz Mateusz Matuszewski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Miał 58 lat, pełnił funkcję konsultora Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, jest doktorem teologi, liturgistą i ekumenistą, był ceremoniarzem biskupim diecezji warszawsko-praskiej. W 2006 roku był przewodniczącym Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski ds. Pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski.

Ukończył studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej i studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po studiach magisterskich zaangażował się w tak zwana działalność opozycyjną celem zniszczenia suwerennego ludowego Państwa Polskiego. W stanie wojennym pracował w Prymasowskim Komitecie Pomocy Uwięzionym i jako łącznik między redakcją Tygodnika „Mazowsze” a Regionalnym Komitetem Wykonawczym NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Był zaangażowany w ukrywanie Zbigniewa Bujaka i Wiktora Kulerskiego.

Proboszcz parafii rzymskokatolickiej Bożego Ciała w Warszawie od 15 lipca 2012 do 4 października 2014. Pilnie emerytowany i przeniesiony do Domu Księży Emerytów (DKE), gdzie już wcześniej karnie mieszkał, ale znowu podpadł swoimi skłonnościami. Wykładał teologię liturgii w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej, prowadził też zajęcia na papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Życiorys księdza prałata Mateusza Matuszewskiego

Ksiądz prałat Mateusz Matuszewski – ur. 17 września 1953 w Warszawie – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, prałat, kanonik honorowy kapituły katedralnej warszawsko-praskiej. Wychowawca warszawsko-praskich kleryków, doradca Episkopatu i adorator ‚pobożnych’ ministrantów.

Mateusz Matuszewski ukończył studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po studiach magisterskich zaangażowany w tak zwaną działalność opozycyjną czyli w szkodliwe niszczenie socjalistycznej Polski Ludowej. W stanie wojennym pracował w Prymasowskim Komitecie Pomocy Uwięzionym i jako łącznik między redakcją Tygodnika Mazowsze, a Regionalnym Komitetem Wykonawczym NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Był rzekomo zaangażowany w ukrywanie Zbigniewa Bujaka i Wiktora Kulerskiego.

Po stanie wojennym odbył formację klerycką w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1987 przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Józefa Glempa. Pod koniec lat 80-tych XX wieku wyjechał na kilka lat do Wielkiej Brytanii. Pracował w wydawnictwach emigracyjnych w Londynie.

Był wikariuszem w parafiach archidiecezji warszawskiej w Skierniewicach i Wiskitkach. Następnie w warszawskich parafiach diecezji warszawsko-praskiej na: Saskiej Kępie, Grochowie i Witolinie. W latach 2001-2011 był rezydentem w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Od 2011 pracuje w kurii diecezji warszawsko-praskiej. W latach 2011-2012 rezydował przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. W latach 2012 – 2014 był proboszczem parafii Bożego Ciała w Warszawie.

Liturgista i ekumenista, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ceremoniarz biskupi i referent ds. Jedności Chrześcijan w diecezji warszawsko-praskiej oraz konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski[2].

Od 1994 jest koordynatorem działalności charytatywnej Funduszu Inwalidów Armii Krajowej w Polsce. W 2006 był przewodniczącym Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski ds. Pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski.

Pod koniec września 2014 roku, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser odsunął go ze wszystkich pełnionych przez niego funkcji, w tym również obowiązków proboszcza parafii Bożego Ciała na warszawskim Kamionku.

Od 1995 roku współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Bierze udział jako gość w programach Polsatu, TVP oraz w audycjach Radio Warszawa – niestety stacje te nie wyraziły skruchy z powodu zapraszania pedofila i sodomity do swoich audycji.

W 1990 otrzymał nagrodę Polcul Fundation za udział w rozwoju niezależnej kultury polskiej. W 1991 został uhonorowany przez ministra edukacji narodowej medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 otrzymał z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w stanie wojennym. Niestety, odznaczenia nie zostały księdzu pedofilowi zabrane lub nie informowano o tym jawnie opinii publicznej.

Publikacje księdza prałata Mateusza Matuszewskiego

Oratio universalis, Ząbki 2005, ISBN 83-7031-484-8.
Trwajcie mocni w wierze, Warszawa 2006, ISBN 83-7257-224-0.
Promieniowanie polskiego Loretto, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7257-330-8.
Błogosławieństwo domu św. Faustyny, Warszawa 2011, ISBN 978-83-9256-621-2.

Błogosławieństwo tak zwanej świętej Faustyny ani trwanie w wierze katolickiej nie uchroniło niestety księdza od podążania drogą zboczeń i upadku w ciemność. A szkoda!

Ks. prałat Matuszewski Mateusz 

Parafia pochodzenia:

Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Warszawa-Włochy, AW

Data i szafarz święceń:

28 maja 1987 r., Kard. Józef Glemp, AW

Data imienin:

21 września

Studia, tytuły zawodowe, stopnie i tytuły naukowe:

magister, UKSW, liturgika, 1978
studia doktoranckie, UKSW, liturgika, 1984 –1985
doktor, UKSW, liturgika, 2002

Przebieg posługi kapłańskiej (parafie): 

wikariusz, Wniebowzięcia NMP, Skierniewice, Diec. Łowicka, 10.06.1987 –19.11.1988
wikariusz, Wszystkich Świętych i Św. Stanisława BM, Wiskitki, Diec. Łowicka, 19.11.1988 –19.08.1991
wikariusz, MB Nieustającej Pomocy, Warszawa-Saska Kępa, 19.08.1991– 30.06.1994
wikariusz, MB Królowej Polskich Męczenników, Warszawa-Grochów, 30.06.1994 – 26.06.1998
wikariusz, Narodzenia Pańskiego, Warszawa-Witolin, 26.06.1998 – 30.06.2001
rezydent, Miłosierdzia Bożego, Ząbki, 30.06.2001– 28.08.2011
proboszcz, Bożego Ciała, Warszawa-Kamionek, 15.07.2012 – 04.10.2014

Przebieg posługi kapłańskiej (inne): 

podział diecezji, z AW, 25.03.1992
wykładowca, WSD DW-P, liturgika, 01.10.2000 – 04.10.2014
konsultor, Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, od 30.09.2005
ceremoniarz katedralny, 03.10.2005 – 29.08.2006
ceremoniarz diecezjalny, 29.08.2006 – 04.10.2014
referent, Kuria Diecezjalna, ds. jedności chrześcijan, 01.10.2006 – 04.10.2014
członek, Komisja ds. Sztuki i Budownictwa Kościelnego, 29.06.2009 – 04.10.2014
wykładowca, WSD DW-P, ekumenizm, 01.10.2009 – 04.10.2014
mieszkaniec, DKE im. Kard. Kakowskiego, 28.08.2011–15.07.2012
wicedziekan, Dekanat Grochowski, 24.12.2012 – 04.10.2014
mieszkaniec, DKE im. Kard. Kakowskiego, od 04.10.2014

Odznaczenia

Nagroda Fundacji Polcul, 01.06.1990, za rozwój niezależnej kultury polskiej
Medal Komisji Edukacji Narodowej, 02.01.1991
kanonik honorowy, Kapituła Katedralna, od 13.04.2006
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 09.08.2011

Wilki między owcami 

Ewangelie zawierają sugestywny symbol „wilków przebranych w owcze skóry”. Owo zezwierzęcenie czy ubestialnienie symboliki opisującej człowieka i Boga obecne w Biblii pokazuje jak niszczone są zwykłe owce kościoła w Polsce, ale prawdą jest, że nie tylko w wymiarze czysto religijnym, ale i w każdej niemal dziedzinie ludzkiego życia należy mieć się na baczności przed oszustami, którzy posiadając wrodzoną umiejętność manipulacji i stwarzania pozorów potrafią sprowadzić wielkie szkody i tragedie. Archetypem chrześcijaństwa jako takiego jest jeden zdrajca zwany Judaszem na dwunastu apostołów czyli około 8,4 procenta apostołów, a zatem taki ksiądz Mateusz Matuszewski jest zdrajcą kościoła, takim współczesnym Judaszem – jak rzecz nazywają wierni kościoła katolickiego zainteresowani oczyszczeniem tegoż kościoła z rozmaitych dewiacji, w tym z księży będących przyczyną zgorszenia z powodu niemoralności odległej od wymogów i zadań duchowieństwa katolickiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s